رول لاین (ویل موو)

رول لاین(ویل موو)_آبکود

رول لاین (ویل موو)

دستگاه آبیاری بارانی رول لاین یا ویل موو یکی از پرکاربردترین روش های آبیاری بارانی در ایران محسوب می شود. این دستگاه از شاخه های 12 متری به همراه یک چرخ بزرگ به قطر 6 یا 7 فوت تشکیل شده است. طول دستگاه مضربی از 12 متر می باشد. در طول های بالاتر از 120 متر معمولا نیاز به موتور جهت جا به جایی می باشد.

ارابه دستگاه دارای چهارچرخ بوده و با کمک موتور بنزینی باعث چرخش و حرکت رول لاین می شود. هزینه این دستگاه در هکتار به علت جابه جا شدن بعد از هر آبیاری باعث کاهش هزینه ها می گردد. هر اپراتوری بعد از یک دور آموزشی چند ساعته به راحتی می تواند از این دستگاه استفاده نماید.

این دستگاه برای آبیاری گیاهان گندم ، جو، یونجه، چغندرقند و سیب زمینی توصیه می گردد. برای آبیاری گیاهان بلندقد مانند ذرت توصیه نمی شود. زمان آبیاری در هر شیفت آبیاری بسته به بافت خاک و نوع کشت متغیر بوده، البته در آبیاری کشت یونجه حدود 6 ساعت زمان مناسبی است.

سیستم آبیاری ویل موو

مزایای دستگاه رول لاین (ویل موو)


1_ انجام عملیات آبیاری از زمان کاشت بذر تا برداشت محصول

2_به علت جا به جا شدن کل دستگاه در زمان برداشت محصول هیچ معارضی در زمین وجود ندارد. به همین علت انجام عملیات کشاورزی مانند محلول پاشی ها و خاک ورزی به راحتی امکان پذیر است.

3_جابه جایی دستگاه در طول های زیر 120 متر توسط نیروی انسانی ودر طول های بالاتر بوسیله موتور بنزینی که در قسمت ارابه دستگاه نصب شده انجام می شود.

4_کلیه قطعات این دستگاه در دسترس و قابل تعویض شدن می باشند. در صورت نیاز با شماره تلفن 09153170987 تماس حاصل فرمایید.

5_طول عمر بالای این دستگاه (با رعایت نکات خاص)

6_بهره برداری آسان و راحت

7_توزیع یکنواخت آب در سطح مزرعه و جلوگیری از ایجاد روان آب در طول ردیف های کاشت؛ این امر با توجه به دو نکته اصلی جهت کاشت و جهت وزش باد تامین می گردد.

سیستم ویل موو

نکات بسیار مهم جهت بهره برداری درست


1_یکی از مهمترین نکات در سیستم آبیاری بارانی از جمله ویل موو، تامین فشار مورد نیاز آبپاش می باشد. فشار کارکرد آبپاش ها رول لاین 3.5 بار (اتمسفر) است که این فشار باید برای آبپاش های نصب شده تامین گردد. قبل از تصمیم به استفاده از هر روش آبیاری بارانی ابتدا از تامین فشار مورد نیاز توسط پمپ مطمئن گردید.

2_در آبیاری بارانی رول لاین جهت وزش باد باید عمود بر جهت حرکت دستگاه باشد. این نکته در هنگام طراحی باید رعایت گردد و بسیار مهم است که درست انتخاب شود.

3_استفاده از این سیستم در مناطق بادخیز توصیه نمی گردد. بهتر است در زمان وزش باد های شدید سیستم را خاموش نمایید.

4_جا به جایی دستگاه در زمین های رسی یا بافت سنگین بلافاصله بعد از پایان آبیاری توصیه نمی شود. در این گونه موارد باید شما خطوط یا دستگاه رزرو داشته باشید که آبیاری را انجام دهند. حداقل 12 ساعت از زمان آبیاری باید بگذرد که دستگاه جا به جا شود. تغییر محل دستگاه در زمین هایی که خاک چسبناک و سنگینی دارند باعث فشار آوردن زیاد به موتور و تاب برداشتن محل اتصالات می گردد.

5_بیشترین طول دستگاه 372 متر است.

اجزای تشکیل دهنده رول لاین


1_ارابه (نیروی محرکه سیستم):

که شامل یک موتور بنزینی به همراه سیستم هیدرولیک که بر روی یک شاسی که دارای 4 چرخ می باشد، نصب می گردد. انتقال نیرو توسط دو عدد زنجیر انجام می شود.

ارابه ویل موو

2_لوله های آلومینیوم:

طول این لوله ها 12 متر است. از جنس آلومینیوم ضخیم که جهت انتقال آب در طول دستگاه و محور انتقال نیرو به چرخ ها نیز عمل می نمایند، و موتور باعث پیچش لوله ها یا چرخ ها می شود.

3_چرخ رول لاین:

در وسط هر شاخه 12 متری نصب بوده و از دو نیم طوقه به همراه یاتاقان، پره ها و تیغه تشکیل شده که معمولا از جنس گالوانیزه می باشد.

4_وزنه (لولر) :

به منظور جلوگیری از کج شدن محور آبپاش ها نسبت به زمین بعد از هر جابه جایی کاربرد دارند و در محل اتصال دو لوله به یکدیگر بر روی کوپلینگ نصب می گردند و آبپاش ها را عمود بر زمین نگه می دارند.

5_سوپاپ تخلیه (فلاپر):

جهت جا به جایی دستگاه بعد از هر آبیاری باید آب داخل لوله تخلیه گردد که این امر توسط فلاپر (سوپاپ تخلیه) انجام می شود. که در زیر هر آبپاش نصب می باشد که با کاهش فشار در داخل لوله از یک اتمسفر، آب از سوپاپ خارج می شود.

6_ لوله سر انداز :

این لوله می تواند از جنس شیلنگ های آتش نشانی، آلومینیوم، پلی اتیلن باشد، که وظیفه اتصال آب از هیدرانت به دستگاه را انجام می دهند. فاصله بین هیدرانت ها از یکدیگر 36 یا 54 متر است.

لوله سر انداز

7_کوپلینگ آلومینیوم:

به منظور اتصال دوسر لوله به یکدیگر و کمربند؛ ازکوپلینگ آلومینیومی که سر هر شاخه پرس می شود و از کمربند آب بندی و کوپل شدن کوپلینگ استفاده می گردد. یکی از کوپلینگ ها دارای محل نصب وزنه می باشد.

8_ترمز رول لاین:

زمانیکه باد شدیدی در حال وزیدن باشد حتما باید از ترمز برای رول لاین استفاده کنید. مخصوصا زمانیکه سیستم خاموش است این نکته مهمتر می شود. زیرا دیده شده در مواردی باد های شدید باعث غلطاندن دستگاه به طول چند کیلو متر شده است.

درصورت نیاز به طراحی، خرید یا تامین لوازم یدکی این دستگاه جهت مزرعه خود باشماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

05137131374-6_09153170987


Source: https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?referer=https://www.google.com/&httpsredir=1&article=1152&context=extension_histall

 

نظر خود را بنویسید